Maastohiihdon Ski Tour Canada käynnistyy tiistaina vapaan hiihtotavan sprinteillä. Sekä miehissä että naisissa kolme suomalaisurheilijaa selvitti tiensä aika-ajoista erävaiheeseen.
Miesten karsinnan nopein oli Norjan Petter Northug. Suomalaisista paras oli seitsemänneksi yltänytMartti Jylhä. Erävaiheeseen etenivät myös Anssi Pentsinen (13.) ja Matias Strandvall (21.). Matti Heikkinen (61.) ja Lari Lehtonen (65.) jäivät kauas jatkopaikoista.
Naisten karsinnan ylivoimainen ykkönen oli Ruotsin Hanna Falk, joka oli yli kaksi sekuntia seuraavia nopeampi. Suomalaisista jatkoon etenivät Krista Pärmäkoski (22.), Anne Kyllönen (23.) ja Kerttu Niskanen (24.). Laura Monosen (40.) kohtaloksi koitui karsiutuminen.
Erävaiheen kilvoittelu alkaa klo 20.45 Suomen aikaa.

































