Joensuun Kataja pelasi tänään toisen lohko-ottelunsa FIBA Europe Cupissa, kun suomalaisjoukkue vieraili Bulgariassa Levski Lukoilin luona.

Lukoil oli selvästi parempi osapuoli ja vei ottelun 94-86.

Joensuulaisten pääluotsi Juha Sten pettyi joukkueensa esitykseen. Hänen mukaansa Kataja menetti identiteettinsä.

– Levski oli vain paljon parempi tänään, onnittelut heille. Menetimme ottelun aikana oman identiteettimme. Mutta olen iloinen, ettemme kuitenkaan luovuttaneet, Sten sanoi Katajan tiedotteessa.

Myös Rahlir Hollis-Jefferson oli ylpeä siitä, ettei Kataja luovuttanut. Päätösjakso päättyikin vieraille 37-21.

– Saimme peliin aika huonon alun, mutta jatkoimme taistelua ottelun loppuun asti. Emme anna koskaan periksi, Hollis-Jefferson mietti ylpeänä.

Katajan eurotaival jatkuu ensi keskiviikkona, kun ukrainalainen BC Dnipro vierailee Joensuussa.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)