Suomi on lähes varmasti edennyt koripallon EM-kisojen pudotuspeleihin. Sunnuntaina Suomi voitti Puolan toisen jatkoajan jälkeen 90-87.
– Ihan uskomaton fiilis. Tässä on niin paljon sydäntä tässä joukkueessa. Meidät oli niin monta kertaa haudattu tässä pelissä ja tuntui, että bensa loppuu, ei riitä, mutta riitti kuitenkin, kommentoi Suomen kokenutta kaartia edustava kapteeni Shawn Huff.
Huff ylisti mahtavaa kotiyleisöä.
– Täytyy jälleen kiittää yleisöä. Sitä energiaa, jonka ne antoivat meille. Sitä, miten paljon me jaksetaan uskoa itseemme, vaikka olisi mikä tilanne. Pelataan pelit loppuun.
Suomella oli lauantailta rankka Slovenia-peli alla. Silti Suomi jaksoi puristaa kaksi jatkoaikaa Puolaa vastaan. Huff painotti tämän olevan yleisön ja joukkuehengen ansiota.
– Se yleisön tuki on aivan uskomaton. Ne antaa vaan niin paljon energiaa tossa, kun pelaa. Se meidän yhtenäisyys sekä se, miten me iloitaan toistemme onnistumisista tässä joukkueessa. Meillä oikeasti kiteytyy joukkuehenki.
Lauri Markkanen oli jälleen ratkaisijana. Hän heitti 27 pistettä.
– On meillä uskomaton nuori kaveri siellä, joka vähän auttaa, naurahti Huff Markkasesta.
Torstain Ranska-voiton jälkeen Susijengin pelaajille ei tahtonut uni tulla.
– Toivottavasti aamu on vapaa ja saadaan nukkua vähän pidempään. Huomenna on vapaapäivä. Voi olla, että kestää aika kauan ennen kuin saa unta. Uskomaton peli, päätti Huff.
Teksti: Otto Palojärvi, Hartwall-areena

































