Naisten viesti sai dramaattisen päätöksen hiihdon maailmancupissa Lillehammerissa.

Ruotsin Moa Olsson, Norjan Helene Marie Fossesholm sekä Venäjän Veronika Stepanova taistelivat ankkuriosuudella voitosta. Fossesholm näytti jo karkaavan voittoon, mutta kaksikko sai hänet vielä kiinni.

Stepanova oli lopulta kovin. 20-vuotias nuorten maailmanmestari oli omaa luokkaansa lopun loivassa nousussa. Hän tuli maaliin ennen Norjaa ja Ruotsia.

Yhdysvallat oli neljäs. Suomen Jasmi Joensuu taipui niukasti viidenneksi. Johanna Matintalo, Anne Kyllönen ja Kerttu Niskanen olivat ykkösjoukkueen muut hiihtäjät.

Suomen ykkösjoukkue jäi voittajalle 22,5 sekuntia. Suomen kakkosjoukkue oli 12:s ja lähes kolme ja puoli minuuttia Venäjään hitaampi.

Norjan kakkossijaa voi pitää todellisena yllätyksenä, sillä maa on dominoinut naisten hiihtoviestejä jo vuosia.