Wimbledonin avoimen tennisturnauksen hallitseva mestari Andy Murray on pudonnut pelistä pois neljännesvälierissä hävittyään USA:n Sam Querreylle viiden erän väännön jälkeen lukemin 3-6, 6-4, 6-7 (4), 6-1, 6-1.
– Olen vieläkin kuin shokissa. Tämä on todeksi tullut unelma – olla välierissä mukana. Ja vielä kun se tapahtui täällä Wimbledonissa, niin se tekee siitä vieläkin enemmän erityisen, Querrey iloitsi kentällä heti taistelun tauottua.
– Olen shokissa hieman itsekin, Murray sai tokaistuksi BBC:n mukaan.
Murray loukkasi ennen turnausta hieman lantiotaan ja mies piteli sitä useaan otteeseen ottelun aikana, mutta vamman laadusta tai vakavuudesta Murray ei suostunut puhumaan.
Querrey on todellinen musta hevonen välieriin, sillä mies oli sijoitettu sijalle 24 ja ATP-listalla yhdysvaltalainen majailee sijalla 28.
Luxemburgin Gilles Muller taikroaatti Marin Cilic on välierissä Querreytä vastassa. Miehet pelaavat omaa otteluansa parhaillaan.






























