Hienoa tennisuraansa lopetteleva Jarkko Nieminen käy vielä yhden kerran Aasiassa. Nieminen osallistuu Kuala Lumpurin ja Tokion ATP-turnauksiin.

Nieminen kohtaa Kuala Lumpurissa ensimmäisellä kierroksella Japanin Tatsuma Iton. Suomalainen on tällä hetkellä ATP-listalla sijalla 104. Ito löytyy sijalta 129. He eivät eivät ole kohdanneet toisiaan aikaisemmin.

Nieminen pelaa Aasian reissun jälkeen vielä Tukholman ATP-turnauksessa. Sen jälkeen edessä on jäähyväisottelu Roger Federeria vastaan Helsingissä.

Henri Kontinen on filippiiniläisparinsa Treat Hueyn kanssa sijoutettu Kuala Lumpurin nelinpelissä kakkoseksi.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)