
Jamaika hallitsi naisten pikajuoksumatkoja Tokion olympialaisissa. 4×100 metrin viestissäkin Jamaikan joukkue vei odotetusti kultamitalit.
Elaine Thompson-Herah oli jo voittanut Tokiossa 100 ja 200 metrin juoksut. Pikaviestissä tuli vielä kolmas kulta.
– Tulin joukkueen kanssa innoissani laittamaan täällä shown päälle.Tuntuu käsittämättömältä voittaa kolme kultaa kotimaani ennätyksillä. Olemme kiitollisia, Thompson-Herah sanoi.
Rio de Janeiron olympialaisissa Thompson-Herah oli voittanut kultaa 100 metrillä ja 200 metrillä. Nyt hän on siis viisinkertainen olympiavoittaja.
Shelly-Ann Fraser-Pryce voitti puolestaan kolmannen olympiakultansa. Hän oli voittanut Pekingissä 2008 ja Lontoossa 2012 kultaa 100 metrillä.
– Keskityimme viemään kapulan radan ympäri. Emme saaneet tänään maailmanennätystä, mutta Jamaikan ennätyksen teimme. Elaine sai kolmannen kullan ja me kaikki lähdemme kultamitalisteina kotiin, Fraser-Pryce iloitsi.
Teksti: Otto Palojärvi, Tokio