Sportivo TV

HPK:n Kim Saarinen löi viimeistään viime kaudella itsensä läpi jääkiekon SM-liigan maalivahtien eliittiin.

Vasta 20-vuotias torjuja pelaa tällä kaudella kolmatta kauttaan Liigassa. Saarisen otteita nähdään HPK:ssa vielä tämän kauden ajan ennen hänen todennäköistä siirtymistään Pohjois-Amerikkaan.

Seattle Kraken varasi HPK-kasvatin NHL-varaustilaisuuden kolmannella kierroksella kesällä 2024.

Saarinen nousi viime kaudella erityisen suureen rooliin pudotuspeleissä. Hän johdatti HPK:n jatkoon ensimmäisellä kierroksella Rauman Lukkoa vastaan ja jatkoi vahvoja otteitaan myös Tapparaa vastaan.

Yhdeksässä pudotuspeliottelussa Saarisen torjuntaprosentti oli komea 94,4. Runkosarjassa hän pelasi 38 ottelua torjuntaprosentilla 91,6.

Atleetin asiantuntija Ismo Lehkonen myöntää suhtautuneensa etukäteen epäillen siihen, pystyykö nuori maalivahti jatkamaan samalla tasolla myös kolmannella Liiga-kaudellaan.

Lehkonen pohti erityisesti sitä, olisivatko vastustajat ehtineet analysoida Saarisen pelaamista entistä tarkemmin ja löytää siitä keinoja suomalaisvahdin horjuttamiseen.

Ainakaan Lehkosen omat epäilykset eivät ole osuneet kohdalleen.

– Tässä on hauska, kun mä kyseenalaistin vähän nuorten veskareiden juttuja, eli pystyykö Saarinen jatkaa siitä, mitä on ja miten se on skoutattu, niin ei näköjään Virtasen Jonnen pumppu ollut skoutannut oikein kunnolla, Lehkonen naureskeli Atleetin Kalju Corner -ohjelmassa.

Voit katsoa Kalju Cornerin tuoreimman jakson alta tai tästä linkistä.

LUE MYÖS: Sami Jauhojärvi ällistyi saamastaan tunnustuksesta – ”Vaikea ymmärtää” (UrheiluAreena.fi)