Suomalainen ammattinyrkkeilijä Robert Helenius otteli lauantai-iltana Cardiffissa uransa tähän asti isoimmain ottelun, kun suomalainen kohtasi britti-iskijä Dillian Whyten.
Helenius hävisi Whytelle kaikin tuomariäänin. Ottelun jälkeen voipunut Helenius kertoi Facebook-sivuillaan tienneensä ottelun riskit, mutta tarvinneensa rahat ottelusta. Heleniuksen valmentaja Johan Lindström tarkensi sunnuntaina Iltalehdelle Heleniuksen tarkoittaneen, ettei tuollaisille summille voi vain sanoa ei.
– Tiesimme, että ottelu on iso riski, mutta niin olisi ollut myös palkinto, koska voitolla tarjolla olisi ollut MM-ottelu. Tiesimme kuitenkin myös, että tappiokin toisi Robbelle todella tuntuvan korvauksen, Lindström sanoi Iltalehdelle.
Ilta-Sanomat arvioi aiemmin, että Heleniuksen korvaus ottelusta voi nousta jopa useaan sataan tuhanteen euroon.
Linkki Iltalehden alkuperäiseen juttuun: http://www.iltalehti.fi/kamppailulajit/201710292200495217_bw.shtml
































