Miesten Korisliigassa pelaava Kouvolan Kouvot on hankkinut ensi kaudeksi David Gonzalvezin.
Hän palaa Kouvoihin kahden vuoden tauon jälkeen. Viimeksi miehen pelatessa Kouvolassa Kouvot juhli Suomen mestaruutta.
193-senttinen takamies/laituri on pelannut Euroopassa vuodesta 2010 lähtien. Suomen lisäksi Gonzalvez on juhlinut mestaruuksia Hollannissa, Itävallassa ja Saksassa, missä hän sai kultaisen mitalin kaulaansa viime kaudella.
– Dave on voittajatyyppi. Kokenut pelaaja joka tekee muista ympärillään parempia. Dave puolustaa hyvin mitä pelipaikkaa tahansa, laittaa kolmoset sisään pienestä häirinnästä huolimatta ja on muutenkin match up -painajainen hyökkäyksessä. Ei ihme, että mieheltä löytyy neljän eri sarjan mestaruudet euro-urallaan. Koska signaamme ainoastaan kolme ulkomaalaista pelaajaa, on tärkeätä, että jokainen heistä osuu kohdalleen heti ensimmäisellä yrittämällä, Kouvojen päävalmentaja Jyrki Lehtonen kommentoi seuran verkkosivuilla.
Gonzalvezin lisäksi Kouvojen ensi kauden sopimuspelaajiin kuuluvat Ville Kaunisto, Tuomas Hirvonen, Teemu Knihtinen, Arttu Saarijärvi, Vili Nyman, Severi Kaukiainen, Ilmari Toikkanen ja Benjamin Vanninen.
































