Suomen Susijengi sai lauantaiyönä kritiikkiryöpyn niskoilleen hävittyään USA:lle 59 pisteellä. Sunnuntaina Suomi pelasi aivan toisenlaista peliä. Susijengi pehmitti Ukrainan 81-76 ja otti historiansa ensimmäisen voiton koripallon MM-kisoissa.

– Tässä on hieno homma, että saatiin yksi voitto. Mä sanoin ennen turnausta, että pitäisi yksi puoliaika ja yksi peli voittaa. Tää peli varmaan hiljensi aika monta kriitikkoa, jotka on sanoneet, ettei Suomi tähän turnaukseen kuulu, kommentoi Suomen päävalmentaja Henrik Dettmann.

– Me voitettiin hyvä joukkue tänään. Ukraina on erittäin hyvä joukkue, Dettmann jatkoi.

USA-ottelussa pelaajia kierrätettiin paljon, kun oli selvää, ettei Suomella olisi jakoa. Ukrainaa vastaan ykkösviisikkoa suorastaan kuormitettiin.

– Peli on aina peli. Kun se kääntyy tuollaiseksi, niin rotaatio pienenee. Koponen olisi pitänyt ottaa vaihtoon toisen puoliajan lopulla. Ei olisi pitänyt päästää kramppitilanteeseen. Olin ottamassa Rannikon kentälle, kun se rupesi juonimaan Koposen kanssa ja kysyi, että jaksaako Koponen. Koponen sanoi jaksavansa. Siinä olisi valmentajan sanoa, että ei jaksa. Mutta kuuluu meidän filosofiaan, että pelaajien pitää ottaa myös keskenään vastuuta. Joskus menee oikein ja joskus väärin, Dettmann paljasti.

Dettmann painottaa, ettei kuumia pelaajia kannata pitää penkillä.

– Pelit on kaikki erilaisia pelejä. Shawn Huffin pois ottaminen kentältä ei ollut järkevää. Moni katsomossa olisi pitänyt mua pöllönä, jos olisin ottanut sen vaihtoon. Hyviä pelaajia kannattaa pitää kentällä.

USA-ottelun jälkeen valmistautumisessa ei ollut Dettmannin mukaan ongelmia.

– Mä nukuin erittäin hyvin viime yönä. Nukuin vielä päikkärit kello 12 jälkeen.

Petteri Koponen kertoi saaneensa unta vasta klo 5 aamulla.

Otto Palojärvi, Bilbao

LUE MYÖS: Hiihtoliiton pomo ällistyi Kerttu Niskasen lopettamispäätöksestä (UrheiluAreena.fi)