Tenniksen vuoden 5. TEHO Sport Finnish Tour -osakilpailu pelataan Hangon Tennisstadionilla 12.-14. heinäkuuta. Turnauksessa pelataan miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelit.
Miesten ja naisten kaksinpeleissä nähdään kärkisijoitettuina maajoukkuepelaajat Harri Heliövaara (Sata) ja Anastasia Kulikova (HVS).
Kulikovalle kyseessä on tämän vuoden ensimmäinen Finnish Tour -osakilpailu. Huhtikuussa Suomen naisia Fed Cupin II-ryhmään nostamassa ollut Kulikova on kiertänyt alkukesän ammattilaisturnauksia Euroopassa.
Viime viikonloppuna Kulikova juhli HVS-Tenniksen riveissä seurajoukkueiden Suomen mestaruutta Tampereella. Muita kärkisijoitettuja Hangossa ovat ulkokenttien SM-pronssimitalistit Liisa Vehviläinen (ÅLK) ja Emma Eerola (TaTS) sekä ulkokenttien nelinpelin hopeamitalisti Peppi Ramstedt (HVS).
Heliövaara on hallinnut miesten TEHO Sport Finnish Touria tällä kaudella. Helsinkiläinen on voittanut mestaruudet Jyväskylässä, Kaarinassa ja viimeisimpänä tuplamestaruuden ulkokenttien SM-kilpailuissa Oulussa. Hangossa on toiseksi sijoitettuna Heliövaaran kanssa nelinpelin Suomen mestaruutta juhlinut Patrick Kaukovalta (HVS).
Seuraavat kärkisijoitetut ovat Verneri Tuomi (HyTS) ja Alex Hedman (HVS). Turnauksessa ovat myös sijoitettuina Yhdysvalloissa yliopistotennistä pelaavat Panu Virtanen (HVS) ja Eero Vasa (ÅLK). Virtanen voitti ulkokenttien SM-kilpailuissa pronssia ja oli myös Kaarinan osakilpailun loppuottelussa. Kotiseura Hangon Tenniskerhon värejä edustavat Pontus Ahlvik ja Arthur Alen.
Turnauksessa pelataan myös nelinpelit. Naisten puolella kärkisijoitetut parit ovat Eerola/Asta Miettinen (ÅLK) ja Emilia Hartman (TaTS)/Fiona Kallio (LVS) sekä miehissä Mikko Rouvala (HVS)/Hermanni Tiainen (Smash) ja Roni Rikkonen(TaTS)/Ilari Vesanen (VarTe).
Ottelut käynnistyvät Hangossa miesten kaksinpelin ensimmäisellä kierroksella perjantaina klo 15.00.
Kuva: Tennisliitto































