Suomen miesten lentopallomaajoukkueen sijoitus uudistetulla maailmanlistalla on vasta 33:s. Suomen naiset löytyvät sijalta 58.

Kansainvälinen lentopalloliitto FIVB uudisti maailmanlistajärjestelmänsä ja otti sen käyttöön helmikuun alussa. Uusi järjestelmä huomioi tulokset vuoden 2019 alusta lähtien ja reagoi uusiin tuloksiin lähes reaaliaikaisesti.

Vuoden 2019 alussa Suomen miehet olivat vielä maailmanlistan sijalla 19, joten pudotus on valtava. Mennyt vuosi oli kaikkea muuta kuin helppo. Päävalmentaja vaihtui yllättäen Tuomas Sammelvuon siirryttyä Venäjän leipiin, ja uuden valmentajan Joel Banksin nimittämistä seurasi tuskallinen tappioputki sekä putoaminen kesäliigojen alimmalle tasolle, Euroopan hopeiseen liigaan.

Lentisäijät pystyivät kuitenkin kohentamaan tilannettaan oleellisesti EM-kisoissa syksyllä. Suomi taisteli alkulohkossa oivallisesti ja eteni pudotuspeleihin.

Sammelvuon valmentama Venäjä on listalla neljäntenä.

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)