USA:n John Isner laittoi stopin Argentiinan Juan Martin Del Potron voittoputkelle tenniksen Miamin Masters-turnauksessa perjantaina. Isner oli parempi lukemin 6-1, 7-6 (7-2).

Aikaisemmin maaliskuussa Acapulcon ja Indian Wellsin turnaukset nimiinsä vienyt Del Potro oli voittanut 15 peräkkäistä ottelua.

– John ansaitsi voittonsa tänään. Hän syötti uskomattomasti. Hän pelasi loistavaa tennistä tie-breakissa. Hän oli liian hyvä minulle, Delö Potro myönsi ATP-kiertueen verkkosivuilla.

Kovasyöttöisellä Isnerillä on juuri nyt itseluottanmus korkealla.

– Jos teen oikeita asioita pelissäni, niin ei sillä ole väliä ketä vastaan pelaan. Minut tulee olemaan vaikea voittaa, Isner totesi.

Reilusti yli kaksimetrinen Isner saa lopputtelussa vastaansa lähes kaksimetrisen Alexander Zverevin, joka löi omassa välieräottelussaan Espanjan Pablo Carreno Bustan 7-6 (7-4), 6-2.

https://twitter.com/ATPWorldTour/status/979881959794102272

LUE MYÖS: Suomen EM-urheilija avautui siitä, mitä hänen ja Nooralotta Nezirin välillä tapahtui (UrheiluAreena.fi)