Mikko Korhonen jatkaa kauttaan golfin Euroopan-kiertueella tällä viikolla Itävallassa, jossa pelataan Lyoness Open. Kilpailu on Korhoselle kauden 12:s.

Erinomaisesti sujuneen alkukauden jälkeen Korhonen ei ole ollut täysin tyytyväinen otteisiinsa, mutta hyvä harjoitusjakso Suomessa on tuonut lisää luottamusta tekemiseen.

”Matkaa on sinne, missä haluan olla, mutta pikkuhiljaa on taas suunta löytymässä. Sellaista alkukauden peliä kohti, ennakkoluulotonta ja rohkeaa”, hän sanoi tiistaina.

”Maanantaina Kytäjällä sain treeneissä ensimmäiset oikeasti hyvät tuntemukset lyömiseen pariin kuukauteen. Toivottavasti sama vire jatkuu huomenna ja itse kilpailussa”, Korhonen jatkoi.

Korhonen on kiertueen rahalistalla sijalla 64. Yhdessätoista pelaamassaan kilpailussa hän on selviytynyt jatkoon kahdeksan kertaa. Tilastojen valossa peli on ollut tuloksellisesti tasaista ja vahvaa, kierroskeskiarvo 70,54 on kiertueen 31:nneksi paras.

Puttipelin lisäksi tarkkuus niin avauksissa kuin lähestymislyönneissäkin on ollut hyvällä tasolla.

”Viheriöihin olen osunut aika mukavasti viime kisaa lukuun ottamatta. Sillä osa-alueella kehitystä on tapahtunut, vaikka hyvää tunnetta lyömiseen ei ole alkukauden jälkeen oikein löytynytkään.”

Korhonen osallistui Lyoness Openiin viimeksi vuonna 2015, jolloin hän oli samaisella Diamond CC:n kentällä pelatussa kilpailussa yhdeksäs.

”Kenttä on vielä pelaamatta, on kuulemma hyvässä kunnossa. Tänään oli matkapäivä ja vähän treeniä ja irrottelua siihen päälle”, hän kertoi tiistaina.

Korhosen lähtöaika torstaina on kello 8.50 Suomen aikaa. Perjantaina hän käynnistää kierroksensa kello 13.50. Kilpailussa jaetaan palkintorahaa miljoona euroa. Mukana on suomalaisista myös Roope Kakko.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)