Baseballin MLB-liigan loppuottelusarjassa eli World Seriesissa tehtiin historiaa tiistaina. Washington Nationals kukisti Houston Astrosin vieraissa 7-2.
Pelkkiä vierasvoittoja tarjonnut finaalisarja on nyt tasalukemissa 3-3. Koskaan aikaisemmin World Seriesin kaikki kuusi ensimmäistä ottelua eivät ole päättyneet vierasvoittoon.
Washington ratkaisi kamppailun viidennen vuoroparin kahdella kunnarilla. Adam Eaton tasoitti ja Juan Soto löi 3-2 -voittojuoksun. Nationalsin sankareihin kuului myös syöttäjä Stephen Strasburg.
– Tämä on todella outoa. Me emme osaa selittää tätä. Yritimme voittaa otteluita kotona, mutta emme vain pystyneet siihen. Täällä tänään pelasimme Stephen Strasburgin johdolla todella hyvin, Nationalsin manageri Dave Martinez ihmetteli MLB:n verkkosivuilla.
Nationalsilla on vierasetu ratkaisevassa seitsemännessä ottelussa keskiviikkona.
Nationals hakee seuran historian ensimmäistä, Astros toista mestaruutta.
































