UEFA:n ja FIFA:n puheenjohtaja Gianni Infantinon vihanpito on syventymässä entisestään. UEFA harkitsee tiettävästi oikeustoimia Infantinoa vastaan.
Infantino ilmoitti suunnitelmista yksityistää osa jalkapallon MM-kisoista myymällä niistä 20 prosentin vähemmistö osakkuuden yksityisille sijoittajille. Infantinon suunnitelmat saivat runsaasti kritiikkiä ja muun muassa useat maanosaliitot julkaisivat kannanottoja kaupallistamista vastaan.
Kohun seurauksena UEFA:n kaikki 55 jäsenliittoa sopivat boikotoivansa MM-kisoja ja muita FIFA:n kilpailuja, mikäli suunnitelma olisi toteutettu. UEFA perusteli kantaansa toteamalla, että ”joitakin asioita ei yksinkertaisesti voi myydä”.
Kritiikkivyöryn seurauksena Infantino veti suunnitelmansa takaisin, mutta vahinko jo on tehty. ESPN:n mukaan UEFA on lähettänyt Infantinolle virallisen asiakirjojen säilyttämistä koskevan vaatimuksen. Sen tarkoituksena on estää mahdollisten todisteiden hävittäminen mahdollista oikeusprosessia varten.
ESPN:n mukaan UEFA on lähettänyt vastaavan ilmoituksen myös sijoittaja Joshua Kushnerille, Greg Maffeille, JP Morganille ja Open Economicsille, jotka yhdistettiin hankkeeseen.
Epäonnistunut hanke voi vaikuttaa merkittävästi myös Infantinon tulevaisuuteen. ESPN:n mukaan hänen odotettu uudelleenvalintansa FIFA:n puheenjohtajaksi maaliskuussa 2027 ei ole enää lainkaan varma. Useat maat – Suomi mukaan lukien – ovat vetäneet tukensa pois Infantinolta.































