Hämeenlinnan ensimmäinen kotiottelu lentopallon naisten Mestarien liigan lohkovaiheessa alkoi karmeasti, mutta ote parani huomattavasti pelin edetessä. Turkkilaisen tähtijoukkueen Eczacibasi VitrA Istanbulin rutiini kuitenkin riitti 3-0 (25-11, 25-20, 25-16) -voittoon.

Eczacibasi aloitti todella tylysti ottaen ensimmäisessä erässä 14-0-johdon ennen kuin Hämeenlinna sai avauspisteensä. Erän lopulla Hämeenlinna sai kuitenkin otetta peliin ja toisessa erässä pisti jo vieraita hiukan ahtaalle. Myös kolmas erä oli kotijoukkueelta kohtuullisen hyvää peliä.

Hämeenlinnalaisista erityisesti Suvi Kokkonen onnistui mainiosti tehden 14 pistettä.

– Olihan se vastustajan torjunta korkealla ja puolustus kova. Ei sinne helpot lyönnit uppoa, Kokkonen sanoi Lentopalloliiton tiedotteessa.

– Tulihan tästä pelistä paljon kokemusta ja aina on hyvää nähdä miten tällaiset huiput pelaavat. Sairaan hienoa oli pelata.

Hämeenlinnan valmentaja Matteo Pentassuglia ei hänkään ollut tappiosta masentunut vaan kehui joukkuettaan.

– Olen todella, todella ylpeä tästä joukkueesta. Heidän asenteensa oli mahtava ja en usko, että kukaan odotti tältä peliltä näin paljoa, kun vastassa oli kenties maailman paras seurajoukkue. He ovat valtavan hyviä torjunnassa ja puolustuksessa, Pentassuglia sanoi.

Eczacibasin valmentaja Marco Aurelio Motta totesi, että Hämeenlinnan hyvä peli hiukan yllätti heidät.

– Hämeenlinna syötti hyvin ja pelasi hyvän ottelun. He taistelivat rohkeasti ja ansaitsivat tällaisen hyvän pelin, Motta sanoi.

Lähde: Lentopalloliiton tiedote.

LUE MYÖS: Suomen EM-urheilija avautui siitä, mitä hänen ja Nooralotta Nezirin välillä tapahtui (UrheiluAreena.fi)