Hallitseva Suomen mestari ja viisi edellistä mestaruutta voittanut Lappeenrannan Catzin huikea kotivoittojen putki runkosarjassa tuli päätökseen eilen, kun Vimpelin Veto haki vieraspisteet Lappeenrannasta lukemin 52-60.

Ilman sivussa ollutta Elena Reshetkoa pelanneen kotijoukkueen voittoputken pituudeksi jäi lopulta 74 voitettua kotiottelua runkosarjassa.

– Uusi tilannehan tämä on meille, koska hävisimme edellisen kerran runkosarjapelin kotonamme viisi ja puoli vuotta sitten, Catz-luotsi Mika Haakana totesi ottelun jälkeen.

Lappeenrannan Catz on ollut viime kausina suvereeni, eikä haastajaa ole tahtonut löytyä mestaruuskausilla. Viimeiset kymmenen kautta putkeen joukkue on selviytynyt Naisten Korisliigan finaaleihin.

LUE MYÖS: Hiihtoliiton pomo ällistyi Kerttu Niskasen lopettamispäätöksestä (UrheiluAreena.fi)