Camilla Richardssonoli yksi Espoon GP-kisan onnistujista keskiviikkona. Richardsson juoksi keskiviikkona oman ennätyksensä.

Richardsson juoksi Espoossa ajan 15.36,96 5000 metrillä ja paransi kolme vuotta vanhaa omaa ennätystään.

Ennätys koheni tällä kuudella sadasosalla ja riittää Suomen kaikkien aikojen tilastossa viidenteen tilaan.

– Minulla oli mielessä, että ennätys pitäisi juosta ja tuo entinen tuli hemmetin hyvänä päivänä ja oli ihan nappijuoksu. Nyt tuo on enemmän minun perustasoani, Richardsson sanoi SUL:n tiedotteessa.

Richardsson ei ole vielä varmistanut paikkaansa EM-kisoissa, mutta hän uskoo, että siellä tulostaso voisi vielä entisestään nousta.

– Uskon, että jos pääsen EM-kisoihin, pystyn parantamaan tuosta, hän sanoi.

Kilpailun voitti KenianCaroline Gitonga. Hän juoksi myös oman ennätyksensä.

Lue myös:Kaikkien aikojen tulostaso! Wilma Murto ja Elina Lampela jakoivat huikean seiväskisan voiton Espoossa

Lue myös:Annimari Korte kyynelehti Ylen haastattelussa ja valitteli ”pettävää jalkaa”

LUE MYÖS: Ella Junnila rikkoi nyt hiljaisuuden – tämä on pielessä (UrheiluAreena.fi)