Tenniksen Ranskan avointen miesten kaksinpelin välierissä nähdään kaksi huippumielenkiintoista paria. Andy Murray haastaa Stan Wawrinkan, ja Rafael Nadal kohtaa puolestaan Dominic Thiemin.
Andy Murrayn taival ei ole ollut helppo, mutta mies on pienten mutkien kautta selvittänyt tiensä jälleen välieriin. Murray kaatoi puolivälierissä Kei Nishikorin, joka aloitti ottelun väkevästi.
Nishikori vei ensimmäisen erän 6-2, mutta Murray heräsi ja vei loput erät nimiinsä.
Wawrinka ylsi välieriin kaatamalla Marin Cilicin suoraan kolmessa erässä.
– Hän on ollut fantastinen tähän asti. Viime vuonna, kun kohtamisemme välierissä, hän pelasi erittäin hyvin ja minun piti pelata yksi urani parhaista otteluista massalla, Murray muisteli The Week -lehdelle viime vuoden semifinaalia, jossa hän kaatoi Wawrinkan.
Murray eteni viime vuonna lopulta tappiin asti napaten Ranskan avointen mestaruuden itselleen.
– Minun pitää pelata paremmin kuin puolivälierässä, Murray kertoi ytimekkäästi, miten turnausvoitto uusitaan.































