Suomen Yleisradion urheilutoimituksen haastattelema Tommi Mäkinen on paljastanut Toyotan ralli-talli Gazoo Racingin kuljettajat ensi kaudelle.
Juho Hänninen sekä Esapekka Lappi tulevat ajamaan täyden sarjan tallissa ensi kaudella.
35-vuotias Hänninen on ajanut 43 MM-rallia ja ollut parhaimmillaan kuudes osakilpailussa. Lappi on puolestaan 25-vuotias mutta omaa jo suht vankan kokemuksen rallikisoista, sillä miehellä on vyöllään 19 MM-osakilpailua.
– Olemme hyvin aikataulussa, ja ajaneet jo hyvät kilometrit autolla. Voimme olla iloisia tilanteesta, vaikka tietyt osa-alueet vielä vaativatkin kehitystä. Jatkamme vuoden loppuun asti, aina siihen asti kunnes luokitus täytyy lyödä lukkoon, Mäkinen kertoili YLE Urheilun sivuilla.
Toyotalla ei aiota kuitenkaan kiirehtiä projektin kanssa.
– Pitää olla realisti. Olo on luottavainen, ja podiumilla olisi kiva olla jo ensi vuonna mahdollisimman pian. Mutta kyllä ensi vuosi menee analysointiin ja treeniin. Se on tehtävä todella huolella, Mäkinen kertoi.






























