Tommi Mäkisen johtaman Toyota-tallin Elfyn Evans otti huiman harppauksen kohti Monte Carlon MM-rallin kärkeä kisan kolmannella erikoiskokeella perjantaina.

Evans paineli 20 kilometrin mittaisella ek:lla pohjat 2,1 sekunnin erolla Hyundain Sebastien Loebiin.

Loebin tallikaverit Ott Tänak ja kisaa johtava Thierry Neuville pyörähtivät molemmat ja menettivät aikaa. Tänak oli pätkän kolmanneksi ja Evansille 20 sekuntia hävinnyt Neuville kuudenneksi kiireisin.

Toyotan Sebastien Ogier osui penkkaan, mutta ajoi siitä huolimatta neljänneksi kovimman ajan 8,4 sekuntia Evansista jääneenä.

Toyotan kolmas kuljettaja Kalle Rovanperä otti lauantain ensimmäisen ek:n maltilla ja rieskeittä. Hän oli seitsemäs 28,1 sekuntia pohjista.

– Hävisimme aika paljon. Ensimmäinen kerta todella likaisissa olosuhteissa, mutta tämä aika oli ok, Rovanperä tilitti tuntojaan WRC:n medialle.

Esapekka Lappi paineli M-Sportin Fordilla aamun avauksessa viidenneksi 13,6 sekuntia pohjista. Ralli2-säännön turvin jatkava Lapin tallikaveri Teemu Suninen oli kahdeksas 2,4 sekuntia Rovanperän takana.

Neuville johtaa siis edelleen kisaa, mutta Evans nousi hengittämään enää 5,2 sekunnin päähän. Ogier on kolmas ja Tänak neljäs. Ogier on jäänyt kärjestä 7,5 ja Tänak 10,3 sekuntia.

Lappi on kuudentena ja Rovanperä seitsemäntenä. Lapin ero Neuvilleen on 1.01,4 ja Rovanperän 1.26,6.

Perjantaina ajetaan vielä viisi erikoiskoetta.

https://twitter.com/OfficialWRC/status/1220619952060846080

LUE MYÖS: Lotta Haralalta murheellinen tieto tilanteestaan (UrheiluAreena.fi)