Montreal Canadiens on vahvistanut valmennusryhmäänsä palkkaamalla Derek Lalonden apuvalmentajakseen.

Sportsnetin toimittajan Eric Engelsin mukaan 53-vuotias Lalonde siirtyy Montrealiin vain vuorokausi sen jälkeen, kun Toronto Maple Leafs vapautti hänet apuvalmentajan tehtävistä.

Lalonde korvaa Canadiensin valmennuksessa Trevor Letowskin, joka päätti jättää vaihtopenkin viettääkseen enemmän aikaa perheensä kanssa.

Engelsin mukaan Canadiens haluaa kuitenkin pitää Letowskin mukana organisaatiossa jossakin toisessa roolissa.

Letowski oli päävalmentaja Martin St. Louis’n tärkein apuvalmentaja ja käytännössä hänen oikea kätensä. Aina St. Louis’n ollessa sivussa juuri Letowski vastasi joukkueen johtamisesta.

Lalonde tuo Montrealiin runsaasti NHL-kokemusta.

Viime kaudella hän työskenteli Craig Beruben valmennusryhmässä Torontossa. Sitä ennen hän toimi Detroit Red Wingsin päävalmentajana lähes kolmen kauden ajan. Lalonden saldo Detroitissa oli 89 voittoa 198 ottelusta, mutta seura ei hänen aikanaan yltänyt pudotuspeleihin.

Parhaat meriittinsä hän hankki kuitenkin Tampa Bay Lightningissa, jossa hän työskenteli Jon Cooperin apuvalmentajana neljän kauden ajan ja voitti kaksi Stanley Cup -mestaruutta.

LUE MYÖS: Lotta Haralalta murheellinen tieto tilanteestaan (UrheiluAreena.fi)