Niki Tuuli teki loistavan nousun 18. lähtöruudusta yhdeksänneksi Buriramin Chang-radalla ajetussa Supersport-luokan kauden toisessa MM-osakilpailussa. Tuuli ja hänen tiimipomonsa Simon Buckmaster olivat syystäkin tyytyväisiä Thaimaassa saavutettuihin pisteisiin.

– Nousu 18. ruudusta yhdeksänneksi. Siihen meidän pitää olla tyytyväisiä. Minä olen erittäin ylpeä Nikistä. Olemme vielä kärkeä jäljessä, mutta emme anna koskaan periksi, Buckmaster painottaa.

Tuuli saavutti viime vuonna uransa ensimmäisen MM-osakilpailuvoiton suomalaistalli Kallio Racingin Yamahalla kilpaillessaan. Nyt tiimiksi on vaihtunut englantilainen CIA Landlord Insurance ja pyöräksi Honda.

– Lähtöruutu ei ollut hyvä, mutta otin huomattavasti paremmin startin kuin avauskisassa Australiassa. Hävisin kuitenkin paljon ensimmäisillä 6-8 kierroksella uusilla renkailla, mutta löysin sen jälkeen oman rytmin ja pystyin parantamaan lopussa. Olen iloinen näistä pisteistä.

Seuraava kisa ajetaan 15. huhtikuuta Espanjan Aragonissa.

– Olen pisteissä seitsemäntenä, joten kaikki on vielä mahdollista. Minun pitää olla vain rento ja oma itseni radalla, Tuuli tähdentää.