Yksi NHL:n vapaiden markkinoiden mielenkiintoisista nimistä on Adam Henrique.

Urallaan useammassa joukkueessa pelannut 36-vuotias hyökkääjä edusti menneet kaudet Edmonton Oilersia, mutta ei saanut enää jatkosopimusta tänä kesänä.

Hyökkääjä teki viime kaudella vaivaiset 15 tehopistettä 65 otteluun runkosarjassa ja sai vastuuta vain yhdessä pudotuspeliottelussa.

Oilers taipui pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella Anaheim Ducksille kuudessa ottelussa.

Henrique on pelannut NHL:ssä yhteensä 1058 ottelua. New Jersey Devils varasi hyökkääjän kolmannella kierroksella kesän 2008 NHL:n varaustilaisuudessa.

Koko uralla Ontariosta kotoisin oleva kanadalaishyökkääjä on takonut 572 tehopistettä.

Henrique on urallaan edustanut Devilsin ja Oilersin lisäksi Anaheim Ducksia. Kokeneella sotaratsulla on kokemus myös Stanley Cup -finaaleista, kun Devils eteni finaaleihin kaudella 2013-14, mutta taipui Los Angeles Kingsille.

Rahan takia kanadalaisen ei enää kaukaloon tarvitse hypätä. Henrique on tienannut urallaan reilut 60 miljoonaa dollaria pelaamalla jääkiekkoa.

LUE MYÖS: Lotta Harala lähti lätkimään kisapaikalta – kommentoi muutamalla sanalla (UrheiluAreena.fi)