M-Sport Fordin Teemu Suninen on kokenut raskaan pettymyksen Monte Carlon MM-rallin toisella erikoiskokeella.
Isoissa ongelmissa jo avauspätkällä ollut Suninen joutui keskeyttämään.
M-Sportin kaikki autot kärsivät jo avauspätkällä moottorin ylikuumenemisesta ja M-Sport kertoi Sunisen keskeytyksen syyksi ongelman voimansiirrossa.
Suninen pääsee jatkamaan rallia perjantaina ralli2-säännön turvin, mutta 10 minuutin aikasakko hidastaa suomalaista.
Hyundain Thierry Neuville otti toisella pätkällä Monten johtopaikan itselleen. Belgialainen tykitti toisella pätkällä upean pohja-ajan ja löiToyotan Sebastien Ogierin peräti 25,5 sekunnin erolla. Kokonaistilanteessa Ogier on nyt toisena 19,1 sekuntia kärjestä jääneenä. Hyundain Ott Tänak on kolmantena 25,1 sekuntia kärjestä jääneenä.
Suomalaisilla ei ollut jakoja kärjen vauhtiin toisella pätkällä. Fordin Esapekka Lappi ja Toyotan Kalle Rovanperä jäivät reilusti Neuvillen pohja-ajasta. Suomalaiset ovat kokonaistilanteessa nyt sijoilla kuusi ja seitsemän.
– Oli aika hankalaa. Ajoin nyt ensi kertaa tällä autolla kunnon Monten oloissa ja yritin pelata varman päälle, Rovanperä kommentoi WRC All Liven lähetyksessä.
Monte Carlon MM-ralli jatkuu perjantaina kuudella erikoiskokeella.
Monte Carlon MM-rallin tilanne 2/16 EK:n jälkeen:
1. Thierry Neuville Hyundai 26.23,5
2. Sebastien Ogier Toyota +19,1
3. Ott Tänak Hyundai +25,1
4. Elfyn Evans Toyota +25,4
5. Sebastien Loeb Hyundai +51,0
6. Esapekka Lappi Ford +1.07,8
7. Kalle Rovanperä Toyota +1.18,5
8. Mads Östberg Citroen +1.59,6
9. Ole Christian Veiby Hyundai +2.21,3
10. Takamoto Katsuta Toyota +2.27,1
Ville Hirvonen

































