Emil Lindholm ajaa ensi kaudella rallin SM-sarjassa Volkswagenilla.
Lindholm tulee ajamaan Marcus Grönholmin GRX-tallissa Volkswagen Polo GTI R5:lla. Miehen kartturina tulee toimimaan Mikael Korhonen.
– Emilin koeaika tuotti sopimuksen. Uskon hänen mahdollisuuksiin kilpailla Volkswagenilla hyvistä tuloksista ja voitoista. Niin kuljettajassa kuin myös uudessa Volkswagenissa on paljon potentiaalia, Grönholm sanoi tiedotteessa.
– Emil ajoi kaudella 2018 hyviä tuloksia ja kellotti pohja-aikoja käytännössä jokaisessa rallissa. Mikä tärkeitä, hänen vauhtinsa kasvoi tasaisesti kauden loppua kohden ja nuorelle kuljettajalle tyypilliset virheet myös vähenivät. Emil ajoi myös Italian rallisarjan asfalttiosakilpailuissa erittäin hyvin.
Viime kaudella SM1-luokan hopeaa voittanut Lindholm ajaa ensi kaudella myös kaksi kilpailua MM-sarjassa, kun hän osallistuu WRC2-luokan Suomen ja Ruotsin kilpailuihin.
SM-sarja alkaa tammikuussa Rovaniemen osakilpailulla.

































