Toyotan Sebastian Ogier teki upeaa historiaa Portugalin MM-rallissa. Ogier nappasi Portugalista jo kuudennen voittonsa ja ohitti voittojen määrässä suomalaislegenda Markku Alenin.

– Vielä kerran: minulla ei ole mitään Markku Alenia vastaan, sillä hän on legenda. Olen kuitenkin saanut kuulla monen vuoden ajan, että milloin rikon tämän ennätyksen. Ei mahtavin viikonloppu koko tiimille, mutta tämä ralli oli meille todella hyvä, Ogier painotti WRC:n haastattelussa.

Voitto oli kahdeksankertaiselle maailmamestarille Ogierille, 40, kaiken kaikkiaan jo 60:s MM-sarjassa.

Ogierin viimeisin voitto irtosi 22 erikoiskokeen kisassa 7,9 sekunnin erolla Hyundain Ott Tänakiin. MM-sarjaa johtava Tänakin tallikaveri Thierry Neuville oli kolmas. Neuville jäi Ogierista lukemat 1.01,9.

Neuville vei nimiinsä kisan päättäneen Power Stage-erikoiskokeen ja nappasi sieltä viisi bonuspistettä. Tänak oli Powerilla toinen, Kalle Rovanperä kolmas, Ogier neljäs ja Takamoto Katsuta viides.

Kauden kuudes osakilpailu ajetaan kesäkuun vaihteessa Sardiniassa.

Kuva: Toyota Gazoo Racing

Lue myös:Kalle Rovanperä lähti kurjissa tunnelmissa kesälomille

LUE MYÖS: Sami Pajari teki yhden asian harvinaisen selväksi – Juha Kankkunen näytti vihreää valoa (RalliF1.fi)