Sebastien Ogier sai hyvän alun Toyotan ratissa. Kuusinkertainen maailmanmestari oli nopein rallin MM-kauden käynnistävän Monte Carlon testierikoiskokeella keskiviikkona.

Ogier siirtyi viime kauden jälkeen Citroenilta Toyotalle.

– Voimme lähteä ralliin luottavaisina, mutta tämä on varmaan kauden se yksi ralli, jossa täytyy pysyä nöyränä alussa, sillä olosuhteet voivat olla vaikeat, Ogier sanoi Toyotan tiedotteessa.

Ogier ei vedä liikaa johtopäätöksiä keskiviikon tuloksista.

– Toistaiseksi kaikki on hyvin ja sujuu kuten toivoimme. Testierikoiskokeella ei kuitenkaan ole paljon merkitystä eikä pidä vetää mitään johtopäätöksiä tuloksista, mutta ainahan se on hyvä merkki, kun on jo rytmissä, Ogier jatkoi.

Ralli käynnistyy tosissaan torstaina myöhään illalla. Ogierin mukaan kaikki on vielä auki.

– Mielestäni suunnilleen jokainen auto, joka starttaa, pystyy voittamaan tämän, mutta tärkeää on pärjätä olosuhteiden kanssa tänä viikonloppuna, kuusi edellistä Monte Carlon rallia voittanut Ogier totesi rallin MM-sarjan verkkosivuilla.

https://twitter.com/TGR_WRC/status/1220001374131367936

LUE MYÖS: Lotta Harala lähti lätkimään kisapaikalta – kommentoi muutamalla sanalla (UrheiluAreena.fi)