Enduron maailmanmestari Eero Remes oli elementissään, kun offroad-moottoripyörien cross countryn Suomen mestaruussarjan toinen osakilpailu ajettiin Jämsässä lauantaina. Suomen Cup -luokissa Sanna Kärkkäinen voitti naiset, Marko Leponiemi 40-vuotiaat ja Pekka Viljakainen 50-vuotiaat.
Jälki-ilmoittautuneena 24MX SM Cross Country -sarjan toiseen osakilpailuun lähtenyt Eero Remes ei saanut parasta mahdollista starttipaikkaa, mutta hän nousi joukon vetäjäksi kaksituntisen kilpailun alkuminuuteilla. Sen jälkeen Remes hallitsi radan tapahtumia enduroammattilaisen ottein.
– Lähtöni oli kohtalainen, vaikka jouduin starttamaan varsin ulkoreunasta. Onneksi reitti oli alkumatkasta sen verran leveä, että pääsin hyvin ohittelemaan. Kun sain kärkiporukan kiinni, muuttui polku kapeammaksi ja koska en ollut tutustunut reittiin etukäteen, oli vaikea löytää nopeita ajolinjoja, Remes kuvaili.
– Reitti oli kuitenkin hyvä ja vaihtelevaa maastoa. Oli mukava ajaa.
Remes johtaa SM-sarjaa voitettuaan myös kauden avauksen huhtikuussa. Remeksen kilpailukausi jatkuu jo ensi viikonloppuna Italiassa, minne Tuusulan Moottorikerhon edustaja lähtee kasvattamaan piste-etumatkaansa enduron MM-sarjassa.
Jämsän Sisu Auto CC SM -kilpailussa toiseksi ajoi kilpailua alussa johtanut Toni Eriksson. Helsingin Moottorikerhon kuljettaja oli kakkonen myös kauden avauksessa, joten hän on sarjassa toisena.
Kolmospaikan lauantaina otti enduron MM-sarjan junioriluokassa kilpaileva Henric Stigell. Erikssonin seuratoverin kilpailua haittasi maa-aineksen jumiutuminen vaihdepolkimen väliin, minkä takia Stigell joutui pysähtymään hetkeksi. Lisäksi hän sai kahden minuutin aikasakon käynnistettyään pyöränsä huoltoalueella.
Isäntäseura Jämsän Seudun Moottorikerhon kuljettajista Mika Tamminen oli neljäs ja Matias Savo viides.
Tulokset
A (SM)
1. Eero Remes, TuMK, TM, 9, 2:01:50.016
2. Toni Eriksson, HMK, KTM, 9, 2:03:44.086
3. Henric Stigell, HMK, TM, 9, 2:05:59.851
4. Mika Tamminen, JSMK, Husqvarna, 2:08:56.199
5. Matias Savo, JSMK, Sherco, 2:11:29.590

































