Rata-autoilun hallitseva Porsche GT3 Cup Trophy Finland ja FINRace Trophynhopeamitalisti, jyväskyläläinen Simo Muhonen, sai kylmää vettä niskaansajuhannuksena Slovakiaringillä ajetuissa Volkswagen Golf Cupin sarjankolmannessa ja neljännessä osakilpailussa
Molempiin kilpailuihin neljännestä ruudusta matkaan startannut nuorukainen jäi ensimmäisessä lähdössä kuudenneksi ja joutui toisen lähdön keskeyttämään kun liian innokas kanssakilpailija osui lähtökiihdytyksessä häneen ja vannerikon seurauksena Muhonen joutui radalta katsomoon.
Muhonen ei luovuttanut, mutta kova yritys kostaantui viimeisillä kierroksella kun hän teki pienen ajovirheen jonka seurauksena toinen kanssakilpailija pääsi kuittaamaan ohitse. Näin sarjan ainoa suomalaiskuljettaja saapui maalilipulle kuudenneksi nopeimpana, vain 5.5 sekuntia voittajaa hitaampana.
Seuraavan päivän toisessa lähdössä Muhonen joutui heti lähtökiihdytyksessä karvaasti pettymään kun kanssakilpailija kolautti Simon kilpurin vanteeseen ja kilvanajo loppui tekniseen vikaan. Vuoden 2011 Kartingin SM-pronssimitalisti ei peitellyt pettymystään tavoitteiden ulkopuolisesti menneisiin kilpailuihin.
– Ensimmäisessä kilpailussa sain todella huonon lähdön ja kun lähdönjälkeen toisessa mutkassa väistin spinnaavaa kanssakilpailijaa niin yksikova kilpakumppani pääsi kuittaamaan ohitseni. Lisäksi kun lopussa teinpienen ajovirheen niin kaveri tuli heti takaa ohitse ja siten kuudes sijaoli iso pettymys, Muhonen kertoo.
– Toinen kilpailu päättyi karvaasti jo sen ensimmäisellä kierroksella kunkanssakilpailija yritti voittaa koko kilpailun sen ensimmäisessä mutkassa.Hänen syöksynsä seurauksena eturenkaani otti osumaa ja sen seurauksenavanne rikkoontui keskeytyksen arvoiseksi. Kyllä tässä erittäin pettynytfiilis on kun vauhtini kuitenkin riitti palkintokorokesijoituksistataistelemiseen, Muhonen jatkaa.
Sarjan viides ja kuudes osakilpailu ajetaan heinäkuun toisena viikonloppuna Saksan Lausitzringillä. Pettymyksien myötä Muhonen tipahti sarjatilanteessa sijalle 11.

































