Niki Tuulen nousujohteinen taival Moto2-luokan MM-sarjassa karahti kiville karulla tavalla viimeksi Barcelonassa, kun suomalaiskuljettaja kaatui Katalonian GP:n ensimmäisellä kierroksella. Kausi jatkuu tulevana viikonvaihteena Assenin radalla Hollannissa, jossa Tuuli ei aio enää virheisiin sortua.
– Tasaisuutta, eikä enää kaatoja!, SIC Racing-tiimin suomalaiskuljettaja paaluttaa tärkeimmät tavoitteensa Asseniin.
Alkukauden Supersport-luokan MM-sarjassa kilpailleelle Tuulelle tarjoitui toukokuussa tilaisuus siirtyä MotoGP-sarjaan, josta hänellä on nyt kolmen kisaviikonvaihteen verran kokemuksesta. Le Mans, Mugello ja Barcelonana olivat Tuulelle ratoina uusia tuttavuuksia.
Moottoripyöräurheilun katedraaliksi kutsuttu Assen on imatralaiselle sen sijaan entuudestaan tuttu.
– Tunnen radan melko hyvin Supersport-luokan kokemuksen perusteella. Ajan nyt täysin erilaisella pyörällä, mutta minun ei tarvitse ainakaan viettää radalla enää niin monta kierrosta oppiakseni sen. Meidän pitää vauhtini noustessa keskittyä siihen, miten voimme muuttaa pyörää kehittyäkseni yhä edelleen. Otimme Barcelonassa positiivisen askeleen sen osalta.
Tuuli sijoittui Le Mansissa ajetussa Moto2-debyytissään sijalle 22. Hän nousi Mugellossa taistelemaan jo pisteistä päätyen 17:nneksi.
– Haluan ajaa 15 joukkoon ja pisteille. Ainakin pusken täysillä sen eteen. Katsotaan nyt, Tuuli pohjustaa Hollannin perinteikästä TT-viikonloppua.































