Red Bullin johto formula ykkösten valmistajien MM-sarjassa on sulanut ihan silmissä.

Red Bull dominoi vielä alkukautta, mutta viime aikoina talli on alisuorittanut pahasti.

Sen sijaan McLaren on tehnyt jo pitkään hyvää työtä ja on noussut taistelemaan vielä tosissaan valmistajien tittelistä.

Jos Red Bull menettäisi vielä valmistajien mestaruuden, olisi se yksi kaikkien aikojen sulamisista ja yksi keskeinen tekijä olisi siinä Oscar Piastri. Nuori McLaren-kuljettaja on pystynyt hyvin johdonmukaisesti tuomaan tiimilleen pisteitä.

– Oscar tekee loistavaa työtä. Kun on vasta toisella kaudella, oppii vielä paljon Formula 1:stäja ylipäätään, Red Bullin Max Verstappen kommentoi.

– Hän kerää pisteitä tiimille, ja tällä hetkellä he ovat erittäin vahva tiimi, Verstappen jatkoi.

Red Bullin tavoite loppukauteen on selvä. Tasoa on jatkossa pakko pystyä nostamaan.

– Nyt on meidän tehtävämme yrittää tehdä asiat heille hieman vaikeammaksi, luulen, mutta se alkaa meistä itsestämme, Verstappen sanoi.

– Meidän täytyy olla parempia ja tehdä autosta nopeampi, ja sitä työstämme. Mutta joo, Oscarilla menee ehdottomasti hyvin juuri nyt.

Lue myös: Valtteri Bottaksen F1-ura voi päättyä todella nolosti

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä fakta tekee Kärppien kaudesta erityisen nolon (KiekkoUutiset.fi)