McLaren pääsi juhlimaan kauden kolmatta voittoaan, kun Lando Norris ohitti ruutulipun ensimmäisenä Hollannin GP:ssä. Siitä huolimatta McLarenin tallipäällikkö Andrea Stella ei ollut täysin tyytyväinen.
McLaren pääsi kisaan loistavista lähtökohdista, kun Norris ajoi paalulle ja Piastri oli hänen takanaan kolmantena. Kummatkin kuskit kuitenkin menettivät asemiaan.
George Russell pääsi kuittaamaan Piastrin ohi. Sen vuoksi Norris joutui venyttämään varikkokäyntiään ja Charles Leclerc pääsi ohi.
– Startti on yhtä tärkeä kuin auton suorituskyky. Jos pystyt kääntämään hyvän aika-ajosuorituksen hyväksi lähdöksi, se tekee elämästäsi paljon helpompaa, Stella tilitti Auto Motor und Sportin haastattelussa.
Stellan mukaan hyvillä lähdöillä McLarenilla olisi ollut mahdollisuus napata jopa kaksoisvoitto.
– Se maksoi meille paljon, sillä Oscarilla oli tarpeeksi vauhtia päihittämään Max. Se oli missattu tilaisuus, Stella harmitteli.
Lue myös: Mick Schumacher tekemässä yllätyspaluun F1-sarjaan? – ”Emme ole nähneet oikeaa Mickiä”
Lue myös: Red Bullin tallissa housut tutisevat – ”Mestaruudet ovat vaakalaudalla”

































