Jari-Matti Latvala lähti heti lauantaiaamuna hyökkäykseen Jyväskylän MM-rallissa. Hyökkäys palkittiin, sillä Volkswagenin suomalaiskuljettaja lähti huoltotauolle rallin johdossa.
– Mökkiperä tultiin kovaa. Jukojärvellä ihan sellainen pieni varovaisuus ja se heti näkyi kellossa neljä sekuntia. Sitten Surkeella tultiin jo ihan raivon vallassa. Se oli jo vähän liikaakin. Siellä on sellainen yleisöalue. Perä lähti jo irti ja tuntui, että me tultiin perä edellä siitä mutkasta ulos, mutta onneksi pidin kaasun pohjassa, niin se oikesi siitä, Latvala luonnehti aamun urakkaa.
Latvala on löytänyt Jyskälässä oikean rytmin ja urakkaa on helpottanut auto, joka on toiminut kuin unelma läpi kilpailun.
– Autoon olen ollut kyllä tyytyväinen koko ajan, siinä ei ole ollut mitään valittamista, Latvala myhäili.
































