Esapekka Lappi vastasi tällä kertaa parhaimmasta suomalaispanoksesta Sardiniassa ajetussa, kauden seitsemännessä MM-rallissa. Kolmas sija oli vasta toinen palkintokorokesijoitus Lapin MM-ralliuralla.

Lappi jäi tallikavereidensa teknisten ongelmien jälkeen ainoaksi Toyotaksi mukaan rallin kärkitaisteluun, mutta teki sen tyylillä.

Virheettömän kisan ajanut Lappi tuntee vähitellen olevansa valmis kiristämään aiemmin asettamiaan tavoitteita.

– Tokihan se hienolta tuntuu tällainen saavutus. Aiemminkin tällä kaudella on ollut mahdollisuus vastaavaan, mutta olen ne paikat möhlinyt. Yleensä aikani ovat erikoiskokeilla pyörineet siinä viiden joukossa. Kauden alussa tehtiin tavoite tasaisuudesta, ja nyt kun olen alkanut sitä saavuttaa, täytynee tehdä myös uusi tavoite, Lappi myhäili.

Aivan kokeneimpien huippukuljettajien kirittäjäksi mies ei kuitenkaan vielä itseään laske.

– Nousimme nyt sarjassa neljänneksi, mutta en pysty vielä kovimpien kuljettajien vauhtiin.

Neste Rallista Lapilla on puolustettavanaan viime vuoden voitto. Se on naarajärveläisen tavoite tälläkin kertaa, vaikka tehtävä ei missään nimessä helppo olekaan.

– Joka tiimi on parantanut, joten Toyota tuskin dominoi kisaa enää viime vuoden tapaan. Saattaa olla vaikeaa yltää jopa podiumille, mutta valmis olen taisteluun kuitenkin.

Jari-Matti Latvalalle rallista muodostui painajaismainen kokemus. MM-pisteitä kyllä tuli, mutta vain kuusi. Parempaankin oli mahdollisuus.

Seitsemäs sija Rally2:ssa lauantain ongelmien jälkeen jatkaneelle Latvalalle oli laiha lohtu, mutta nollakisojen putkeen sentään tuli stoppi.

– Mestaruuskamppailuun ei taida enää olla asiaa, mutta yksittäisten rallien voitot kyllä maistuisivat. Koetetaan nyt kauden jälkipuoliskolla saada parempia tuloksia aikaan.

Kisan päättäneellä Power Stagella Latvala sammutti autonsa, ja menetti otteensa lisäpisteisiin.

– Harmittaa, mutta ahnehdin hieman sen mutkan.

Teemu Suninenkin väläytteli Fordillaan vauhtivarojaan. Portugalin rallin kolmossija oli lähellä uusiutua, kunnes tie kävi aavistuksen kapeaksi perjantain viimeisellä erikoiskokeella.

Kaksi jälkimmäistä kisapäivää Suninen sujutteli Rally2:ssa, eikä aivan vastaava vire enää löytynyt ajamiseen. Oppia kuitenkin kertyi. Maalissa Suninen oli rallin 10.

– Totta, sillä olin ajanut vain kerran aiemmin tämän kisan nelikolla (nelivetoautolla), joten tämä oli siinä mielessä hyödyllinen kisa meille, että sain taas kokemusta lisää näistäkin teistä.

– Rytmi ei ollut lauantaina ja sunnuntaina enää paras mahdollinen, mutta kaikki kilometrit saimme rallista. Siihen pitää olla tyytyväinen. Oli aika haastavaa ajaa varmasti ja vauhdikkaasti, ja silti piti päästä maaliin.

WRC3 -luokassa ajanut Taisko Lario kasvatti pistepottiaan kakkossijan tuomien pisteiden verran, ja oli tyytyväinen kisaansa.

– Voitto oli tavoite, mutta ei aivan pystytty siihen. Ollaan kuitenkin MM-pisteissä neljäntenä, joten loppuvuotta ajatellen tämä on hyvä tilanne. Lauantain rengasrikkoihin se voittomahdollisuus oikeastaan täällä kariutui. Auto toimi muutoin hyvin koko rallin, jutteli Lario.

Teksti: Miika Wuorela

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)