Toyotan MM-rallikuljettaja Kalle Rovanperä odottaa haastavaa savottaa Viron-osakilpailulta.
– Tiet Virossa ovat todella nopeat ja sujuvat, mutta löytyy myös kapeita ja teknisiä osioita. Kinkkinen ralli tulossa, Rovanperä sanoo Toyotan tiedotteessa.
– Suurin osa ajasta täytyy ajaa täysillä, mutta välillä pitää olla tarkkana. Pitkän tauon jälkeen ei ole helppoa päästä rytmiin. Meillä on kuitenkin ollut hyviä testejä, ja se auttaa valmistautumisessa.
Virossa MM-rallikisa alkaa ensi viikon perjantaina. Koronaviruspandemian vuoksi WRC:ssä ei ole kisattu sitten Meksikon rallin, joka pidettiin maaliskuussa.
– Olemme ajaneet erilaisissa sääolosuhteissa. Se on hyödyllistä kokemusta. Olen kuitenkin ajanut vasta kolme MM-rallia tällä autolla, ja oppiminen jatkuu koko loppukauden ajan. Viron rallin pitäisi sopia minulle. Odotan hyvää tulosta, Rovanperä kertoo.

































