Toyotan Kalle Rovanperä on kovaa vauhtia matkalla Puolan MM-rallin voittoon. Sen ei pitänyt lähtökohtiin nähden olla mahdollista.

Rovanperä korvasi Sebastien Ogierin pikahälytyksellä ja näin ollen suomalaisen valmistautuminen ralliin jäi varsin puutteelliseksi.

Rovanperä ei antanut tämän häiritä, vaan tykitti lauantaina pohja-aikoja toisensa perään.

Suomalainen johtaa rallia nyt jo lähes 10 sekunnin erolla Andreas Mikkelseniin nähden.

– Teimme koko päivän ajan parhaamme. Iltapäivän lenkki oli todella paljon nautinnollisempaa ajaa, kun tiesin etukäteen, mitä on tulossa, Rovanperä sanoi.

Sunnuntaina on jaossa vielä isot pisteet ja autokuntien pitää myös päästä maaliin, jotta he saavat lauantain ehdolliset pisteet matkaansa.

– Huomisesta ei tule helppoa. Sanoisin, että siitä tulee paljon vaikeampi päivä kuin tästä päivästä. Toivotaan kuitenkin parasta, Rovanperä ennakoi.

Kuva: Toyota Gazoo Racing WRT

Lue myös: Mikko Koivu ja Niklas Bäckström nimettiin Jääkiekkoleijoniksi – katso koko lista aateloiduista

LUE MYÖS: Näkökulma: Juhannuksena kuollut Lämäri-elokuvan mies piinasi suomalaisia (KiekkoUutiset.fi)