Kroatian MM-rallin loppuratkaisusta tuli todella jännittävä sunnuntaina. Toyota otti kaksoisvoiton.

Sebastien Ogier oli lopulta vain 0,6 sekuntia tallikaveri Elfyn Evansia nopeampi. Se on kirvelevä tappio.

– Onhan se todella jännittävää seurattavaa, kun kuljettajamme taistelevat noin tiukasti voitosta, kuten tänään, tallipomo Jari-Matti Latvala sanoi Toyotan tiedotteessa.

Evans teki viimeisellä mahdollisella hetkellä yhden pienen virheen ja se on todennäköisesti toi kymmenysten eron.

– Olen pahoillani Elfynin puolesta. Hän meni viimeisen mutkan vähän leveäksi ja hävisi käytännössä siinä. Mutta molempien täytyi puskea kovaa ja Sebastien teki loistavaa työtä, Latvala kiitteli.

– Me olemme tietysti tyytyväisiä. Meidän pitää olla ylpeitä siitä, mitä nämä kaksi kaveria tekivät tänä viikonloppuna, Latvala vielä jatkoi.

Kuva: Toyota GAZOO Racing

LUE MYÖS: Nyt se on varmaa: Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus (UrheiluAreena.fi)