Toyotan suomalaiskuljettaja Jari-Matti Latvala tykitti lauantaina Korsikan MM-rallin 7. erikoiskokeen toiseksi nopeimman ajan. Latvala jäi ek:n nimiinsä vieneestä Fordin Sebastien Ogierista tasan viisi sekuntia.
Rallia johtanut Kris Meeke ei pystynyt enää jatkaamaan kilpailua kuudennen pätkän jälkeen, joten kolmanneksi nopeimman ajan seiskapätkällä ajanut Hyundai-kuljettaja Thierry Neuville nousi rallin kärkeen. Eroa toisena olevaan Ogieriin on kuitenkin vain 2,2 sekuntia.
Latvala on rallissa nyt neljäntenä. Suomalaisen ero kärkeen on minuutti ja viisi sekuntia. Toyotan toinen suomalaiskuljettaja oli seiskapätkän kahdeksas. Hänninen on rallissa sijalla 16.
– Tämä pätkä meni toisen kerran ajettuna huomattavasti paremmin. Erittäin vaativa pätkä, paljon mutaa ja likaa oli tiellä, Latvala sanoi WRC:n ralliradiolle.
Latvalalla siintää jo mielessä palkintopallipaikka, sillä eroa kolmantena olevaan Dani Sordoon on vain 1,3 sekuntia.
Korsikan MM-rallissa ajetaan enää vain kolme erikoiskoetta. Ralli päättyy sunnuntaina.
Teksti:Ville Hirvonen (@hirvonenville)
Korsikan MM-rallin tilanne 7/10 EK:n jälkeen:
1. Thierry Neuville Hyundai 2.32.52,5
2. Sebastien Ogier Ford +2,2
3. Dani Sordo Hyundai +54,5
4. Jari-Matti Latvala Toyota +1.05,8
5. Graig Breen Citroen +1.06,0x x x
9. Teemu Suninen WRC2 +6.52,1

































