Meksikon MM-ralli käynnistyi Suomen aikaa aikaisin perjantaina. Seuraavana kalenterissa ollutta Argentiinan MM-rallia ei ajeta ainakaan alkuperäisen aikataulun mukaan koronaviruksen aiheuttaman pandemian takia.
Kauden neljäs MM-ralli Argentiinassa oli alkuperäisen kalenterin mukaan ohjelmassa 23.-26. huhtikuuta.
– Tämä on pettymys, mutta meillä on edessä maailmanlaajuinen ongelma, joka on meitä suurempi. Ymmärrämme, että meidän täytyy suojella kaikkien terveyttä, Argentiinan autourheiluliiton pomo Carlos Garcia Remohi sanoi tiedotteessa.
Argentiinan MM-rallille yritetään löytää toinen ajankohta kalenterista.
– Ymmärrämme, että Argentiinan viranomaisille tärkeintä on estää tämän viruksen leviäminen maassa, varsinkin isojen yleisötapahtumien kautta. Kaikki osapuolet tekevät yhteistyötä löytääkseen mahdollisen uuden päivämäärän kilpailulle, rallin MM-sarjan pääpromoottori Oliver Ciesla totesi.

































