Toni Korkeakunnas nimettiin heinäkuussa HJK:n päävalmentajaksi ToniKoskelan tilalle. Sen jälkeen Klubi on hivuttautunut pikku hiljaaVeikkausliigan kärkeen ja on nyt pisteen päässä varmasta mestaruudesta,kun kierroksia on jäljellä kaksi.

Korkeakunnas on vieraana tuoreimmassaVeikkausliiga-podcastissajakertoo siinä niitä asioita, joilla hän on saanut HJK:n kelkankäännettyä.

– Mun analyysini oli, että se hyökkäyspeli ei ollut riittävän tehokastaniin ajatus oli, että lähdetään sitä hyökkäyspeliä kehittämään. Ja se onollut se prioriteetti noin pelillisesti, painopiste on ollut siinä,Korkeakunnas sanoo.

Korkeakunnas huomauttaa, että alkukaudesta HJK:n keskimääräinenmaalimäärä oli noin 1,5 ottelua kohden ja nyt se on 2,6.

– Vaikka niin se menee, että valheet, emävalheet, tilastot, Korkeakunnasnaurahtaa.

Korkeakunnas sanoo, että HJK:n kaksi ensimmäistä ottelua hänenalaisuudessaan olivat melkoista selviytymistaistelua.

– Me saatiin oikeastaan elokuussa tämä joukkue kasaan ja me ollaankeskimääräisesti kolme maalia per peli tehty, niin se on ollut varmaanse isoin onnistuminen, Korkeakunnas pohtii.

HJK kohtaa sunnuntaina Veikkausliigassa VPS:n vieraskentällä ja yksikinpiste tuosta pelistä siis riittäisi mestaruuden varmistamiseen.Mestaruus varmistuu myös silloin, jos KuPS jää ilman voittoa SJK:tavastaan.

Veikkausliiga-podcastin voi kuunnellaSuplasta.

Kuva: Jyri Sulander

Lue myös:Huuhkaja-pelaajat esiintyivät edukseen Englannissa

LUE MYÖS: Nimet esiin – Argentiinan maajoukkuetähdet pettämiskohun keskellä (FutisUutiset.fi)