Jalkapallon Veikkausliigan hallitus kokoontuu tänään keskustelemaan koronaviruspandemian vaikutuksista kotimaiseen jalkapalloliigaan.
Suomen hallitus linjasi torstaina, että yli 500 henkilön yleisötapahtumat ovat kielletty toukokuun loppuun asti. Tämän takia muun muassa Suomen jääkiekkoliiga päätti pelata loppurunkosarjan tyhjille katsomoille. Myös jalkapallon Suomen Cupia pelataan tyhjille katsomoille.
Veikkausliigan pitäisi alkaa 11. huhtikuuta, joten hallitus pohtii varmasti sitä, pelataanko ottelut tyhjille katsomoille vai siirretäänkö sarjakauden aloitus kesäkuuhun.
Lähes jokainen urheilusarja Suomessa on toistaiseksi keskeytetty. Muun muassa Koripalloliitto, Salibandyliitto ja Jääkiekkoliitto keskeyttivät sarjansa torstaina. Jalkapallon Suomen Cup pyritään pelaamaan loppuun ilman yleisöä, mutta ainakin yksi ottelu on jo siirretty. Jääkiekkoliigan runkosarja pelataan loppuun, mutta pudotuspelien alkamisajankohtaa on jo siirretty yhdellä viikolla.
































