SJK:n pelaajalegenda ja kapteeni Mehmet Hetemaj päättää uransa ammattilaisjalkapalloilijana. Hetemaj on 35-vuotias.

SJK-paitaa kaudesta 2015 lähtien kantanut Hetemaj, on seuran kaikkien aikojen toiseksi eniten pelejä pelannut pelaaja. Hän voittanut SJK:n kanssa Suomen mestaruuden ja Suomen Cupin.

Pelaajaurallaan hän on edustanut myös Suomen maajoukkuetta, HJK:ta ja FC Viikinkejä, ja pelannut ammattilaisena Suomen kenttien lisäksi Kreikassa ja Italiassa.

– Itselleni tämä on suuri asia, että jalkapallo loppuu. Tämä päätös lopettaa on tietenkin suuri itselleni ja perheelleni, ja rehellisesti sanottuna, vielä kauden mittaan ja lopussakin hieman ajattelin, että vielä jatkaisin, mutta nyt ollaan tässä pisteessä, kertoo Hetemaj SJK:nverkkosivuilla.

– Olen kuitenkin saanut nauttia jalkapallosta aika pitkään. Matkaan mahtuu tietenkin huonojakin muistoja, mutta koitan aina keskittyä niihin positiivisiin, hyviin muistoihin. Ja vaikka ammattilaisura loppuukin, niin eihän jalkapallo tule elämästäni koskaan loppumaan. Nautin ja rakastan sitä edelleen yhtä paljon.

Lähde: SJK:nverkkosivut

Lue myös: Ikävä uutinen: Italialaislegendan syöpä uusiutui – jättää paikkansa maajoukkueessa

Lue myös: Maailman kovimmassa naisten jalkapallosarjassa muhii jälleen uusi hyväksikäyttöskandaali

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)