Turkin taival jalkapallon EM-kisoissa päättynee alkulohkoon. Joukkue koki jo toisen tappionsa hävittyään keskiviikkona Walesille maalein 0-2.

Turkin kokenut päävalmentaja Senol Günes harmitteli joukkueensa tehottomuutta.

– Halusimme hyvän tuloksen Italia-tappion jälkeen. Päästimme valitettavasti maalin. Pelasimme paremmin toisella puoliajalla, mutta emme tehneet maalia. Vastustajat ovat prässänneet hyvin ja pelit ovat olleet meille vaikeita, Günes sanoi.

Günes korosti, että virheitä hänen joukkueessaan tehtiin aivan liikaa.

– Meillä on nuori joukkue, mutta teimme yksinkertaisesti liikaa virheitä. Vastustaja yritti rauhoittaa peliä. Yrittivät saada palloja hyökkääjilleen. Yrittivät saada sekoitettua muotoamme. Liian monissa tilanteissa menetimme palloja. Toinen maali oli seurausta pelaajien huolimattomuudesta. Sen jälkeen peli oli ohi.

Günes ottaa valmentajana täyden vastuun.

– Olen vastuullinen tästä. Pelaajat ovat vastuullisia roolinsa toteuttamisesta. Yritän laittaa parhaat pelaajat kentälle parhaisiin paikkoihin.

Günes kuitenkin teki selväksi, etteivät pelaajatkaan suoriutuneet riittävän hyvin. Hän oli pettynyt pelaajiensa suorituksiin

– Teillä on odotuksia ja odotitte parempaa tulosta. Tämä joukkue olisi voinut pelata paljon paremmin. Pelaajat olisivat voineet pelata fyysisesti paremmin ja osoittaa luonnetta enemmän. Vastustaja oli paremmin tasapainossa. Jos et pysty pelaamaan pallolla riittävän hyvin, ei tulosta tule, eikä systeemi auta. Näin meille kävi tänään.

Avausottelussaan Italialle 0-3 hävinnyt Turkki pelaa alkusarjassa vielä Sveitsiä vastaan.

Teksti Otto Palojärvi

https://twitter.com/EURO2020/status/1405222437218926598

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)