Huuhkajien suuri hetki koittaa lauantaina, kun Tanska ja Suomi iskevät yhteen Kööpenhaminan Parkenilla kello 19 alkaen. Tanska on erityinen maa Suomen kapteenille Tim Sparville. Pelasihan hän Tanskassa Midtjyllandin joukkueessa 2014-20.

– Tämä oli kotini kuusi vuotta. On erikoista tulla takaisin ja pelata Tanskaa vastaan. Odotukset on varmasti Tanskan joukkueeseen kovat. Uskotte pääsevänne jatkoon lohkosta. Odotan innolla, Sparv kommentoi Parkenilla perjantaina.

Entisiä seurakavereitaan Sparv ei kuitenkaan kohtaa.

– Muutama pelaaja on minulle tuttu Tanskan joukkueesta. Harmi, ettei ole Midtjyllandin pelaajia Tanskan maajoukkueessa. Tietysti on helpompaa, kun tuntee heidän vahvuutensa, Sparv sanoi.

Sparv korostaa, että Suomi ei ehkä ole lohkonsa suosikki, mutta kisojen jälkeen mielikuva Suomen joukkueesta voi olla monille toinen.

– En tiedä, tarvitaanko lisää motivaatiota. Huuma ensi kertaa EM-kisoissa riittää meille. Tiedän kyllä, että olemme ”underdogeja”, mutta kisojen jälkeen ei olla ”underdogeina enää, Sparv sanoi,

Sparvin mukaan Pohjoismaiden aiemmat vahvat arvokisaesitykset antavat Huuhkajille uskoa.

-Muutama vuosi sitten Islanti oli loistava euroissa. Meille suomalaisille on ollut suuri inspiraationlähde nähdä, että pienemmät maat ovat pelanneet hyvin arvokisoissa. Tanska on muutaman vuoden pelannut tosi hyvin. Kova jengi vastassa. Tosi iloinen olen, että Suomi on myös mukana arvokisoissa. Nyt mennään haastamaan kovia maita.

Teksti Otto Palojärvi, Kööpenhamina

https://twitter.com/Huuhkajat/status/1403411710950715393

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)