Argentiinan ja Brasilian välinen jalkapallon MM-karsintaottelu on keskeytynyt. Syynä keskeytykseen on täysin absurdi tilanne.
Peli keskeytyi nopeasti heti alkamisen jälkeen, kun poliisi ja terveysviranomaiset tulivat kentälle pidättämään neljää Argentiinan pelaajaa.
Kyseiset pelaajat olivat Emiliano Martinez, Emiliano Buendia sekä Cristian Romero ja Giovani Lo Celso.
Kyseiset pelaajat olivat valehdelleet matkustusasiakirjoissaan ennen maahan saapumistaan. He olivat väittäneet, etteivät ole viimeiseen kahteen viikkoon olleet Englannissa, vaikka koko nelikko pelaa Valioliigassa ja oli edustamassa joukkueitaan edellisellä kierroksella.
Brasilian terveysviranomaisten määräyksellä heidät tullaan nyt karkoittamaan maasta ja heidän tulee palata takaisin Englantiin. Ottelu ei ole päässyt vieläkään jatkumaan.
Teksti Ville Hirvonen































