Jalkapallon MM-karsinnat jatkuivat tiistaina. Ilta oli Suomelle kaikin puolin riemukas.

Suomi voitti ensin itse Kazakstanin 2-0 Teemu Pukin osumilla ja sen jälkeen Ukrainasta tuli sille vielä todella hyviä uutisia.

Ukraina jäi 1-1-tasapeliin Bosnia-Hertsegovinan kanssa. Tulos kelpaa Suomelle mainiosti.

Andri Jarmolenko vei Ukrainan avausjaksolla johtoon, mutta Anel Ahmedhodzic tasoitti loppulukemiksi 1-1 77. minuutilla.

Tuloksen myötä Suomi pysyi kolmantena lohkossaan ja vain pisteen päässä Ukrainasta, joka on tällä hetkellä kiinni jatkokarsintapaikassa.

Tanska voitti tiistaina Itävallan 1-0 ja varmisti paikkansa ensi vuoden MM-kisoihin. Tanskan suoritus karsinnoissa on ollut suorastaan mykistävä: pelkkiä voittoja ja maaliero näyttää lukemaa 27-0!

Englanti kompuroi Wembleyllä, kun se jäi 1-1-tasapeliin Unkarin kanssa. Puola kaatoi Albanian 1-0, joten Englannilla tulee olemaan vielä kova kisa lohkon ykköspaikasta.

Jalkapallon MM-karsinnat tiistaina 12.10:
Kazakstan-Suomi 0-2 (0-1)
Portugali-Luxemburg 5-0 (3-0)
Serbia-Azerbaidzhan3-1 (1-1)
Ruotsi-Kreikka 2-0 (0-0)
Kosovo-Georgia 1-2 (1-1)
Bulgaria-P-Irlanti 2-1 (0-1)
Liettua-Sveitsi 0-4 (0-3)
Ukraina-Bosnia-H. 1-1 (1-0)
Tanska-Itävalta 1-0 (0-0)
Färsaaret-Skotlanti 0-1 (0-0)
Israel-Moldova 2-1 (1-0)
Englanti-Unkari 1-1 (1-1)
San Marino-Andorra 0-3 (0-1)
Albania-Puola 0-1 (0-0)

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)