Jalkapallon Suomen Cup on edennyt puolivälierävaiheeseen. Otteluparit pelataan tiistaina ja keskiviikkona.

Tiistain ainoassa ottelussa vastakkain asettuvat FC Lahti ja ykkösen pirteästi aloittanut JäPS. Ottelu pelataan Lahdessa.

Komealle Cup-kiertueelle jatkoa hakeva järvenpääläisseura asettaa FC Lahden kovaan paikkaan. Asiaa ei helpota se, että lahtelaiset vaihtoivat valmentajaa vasta viime viikolla. JäPS-ottelu onkin joukkueen ensimmäinen uuden käskijän, Mikko Mannilan alaisuudessa.

Ennen ottelua uusi päävalmentaja myönsi, ettei aikaa joukkueen kanssa ole ollut paljon. Siitä huolimatta hän luottaa joukkueen kykenevän ryhtiliikkeeseen jo tiistai-illan ottelussa.

– Ensiaskel on kuitenkin jo otettu ja pidän sitä ihmeenä, jos huomenna ei näkyisi mitään muutosta. Olemme keskittyneet kollektiiviseen tekemiseen ja myös sen kautta voitto irtoaa, Mannila sanoi ennen ottelua.

Keskiviikkona Turussa asettuvat vastakkain Inter ja HJK. Samana iltana Valkeakosken Tehtaan kentällä välieräpaikasta taistelevat kotijoukkue Haka sekä Veikkausliigaa johtava KuPS. Puolivälierien neljännessä ottelussa vastakkain asettuvat helsinkiläiset PK-35 ja HIFK.

Lue myös:

Kuopiossa ei hyssytellä! Uusi hankinta latasi tavoitteet tiskiin: ”En tyydy vähempään”

Lue myös:

Veikkausliiga-seuralta iso kiinnitys – ”Loistava fiilis”